Answer:
Therefore the density of the sheet of iridium is 22.73 g/cm³.
Explanation:
Given, the dimension of the sheet is 3.12 cm by 5.21 cm.
Mass: The mass of an object can't change with respect to position.
The S.I unit of mass is Kg.
Weight of an object is product of mass of the object and the gravity of that place.
Density: The density of an object is the ratio of mass of the object and volume of the object.

[S.I unit of mass= Kg and S.I unit of m³]
Therefore the S.I unit of density = Kg/m³
Therefore the C.G.S unit of density=g/cm³
The area of the sheet is = length × breadth
=(3.12×5.21) cm²
=16.2552 cm²
Again given that the thickness of the sheet is 2.360 mm =0.2360 cm
Therefore the volume of the sheet is =(16.2552 cm²×0.2360 cm)
=3.8362272 cm³
Given that the mass of the sheet of iridium is 87.2 g.

=22.73 g/cm³
Therefore the density of the sheet of iridium is 22.73 g/cm³.
The correct option is: VAPORIZATION AND CONDENSATION.
Matters have the ability to change from one state to another state, this is called state transition. In the question given above, the carbon dioxide, which Uyen's was breathing out came in form of vapors and forms a cloud by condensing. Condensation is the process by which water droplets are formed when a vapor from comes in contact with cold surfaces. In the question given above, the vaporized gas condenses when it comes in contact with the humid air.
Answer:
See explanation
Explanation:
Hydrogen has a valency of +1 or -1. Its electronic configuration is 1s1.
The 1s sub-level (first shell) is known to hold two electrons. This means that hydrogen may either loose this one electron in the 1s level to yield H^+ or accept another electron into this 1s level to form H^- (the hydride ion).
The formation of the hydride ion completes the 1s orbital.
Answer:
92.65256 cm^3
Explanation:
To find this, we can simply multiply all three dimensions to get the answer in cubic centimeters, and we get the answer above. If you want to be more specific, we can go by the sigfig rule and the answer would be rounded to 93 cm^3.
Answer:
3.24 × 10^5 J/mol
Explanation:
The activation energy of this reaction can be calculated using the equation:
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
Where; Ea = the activation energy (J/mol)
R = the ideal gas constant = 8.3145 J/Kmol
T1 and T2 = absolute temperatures (K)
k1 and k2 = the reaction rate constants at respective temperature
First, we need to convert the temperatures in °C to K
T(K) = T(°C) + 273.15
T1 = 325°C + 273.15
T1 = 598.15K
T2 = 407°C + 273.15
T2 = 680.15K
Since, k1= 8.58 x 10-9 L/mol, k2= 2.16 x 10-5 L/mol, R= 8.3145 J/Kmol, we can now find Ea
ln(k2/k1) = Ea/R x (1/T1 - 1/T2)
ln(2.16 x 10-5/8.58 x 10-9) = Ea/8.3145 × (1/598.15 - 1/680.15)
ln(2517.4) = Ea/8.3145 × 2.01 × 10^-4
7.831 = Ea(2.417 × 10^-5)
Ea = 3.24 × 10^5 J/mol