Answer:
The correct answer is (C)
Explanation:
Generally the common stocks worth per share is normally a limited quantity, for example, $0.05 or $0.01 and it has no association with the market estimation of the price of stock. The standard worth is once in a while referred to as the regular stocks. The par value has no connection with the price of the stock.
The solution for this problem is:
Let x be the number of months; and
Let y be the amount paid
We know that m is $199 per month and the two other given are
6 months and 2694.
y = 199 (x -6) + 2694
y = 199 (36 -6) + 2694
y = 199 (30) + 2694
y = 8664
Mr. Scott paid $8664 after 3 years.
<span> </span>
Answer:
Break-even point in dollars is b) 810,811
Explanation:
Break-even point is the amount of sales in a company when there is no lost nor earnings. When the sales cover both fixed costs and variable costs.
It is calculated with the fixed cost divided to the porcentage of contribution margin.
step 1: % of contribution margin
CMg/total sales
($90,000+$280,000)/$1,000,000=0.37 %CMg
Step 2: Break-even point
FC/%CMg
$300,000/0.37=$810,811
Answer:
3. one case of 24 sodas @ $ 18.50
Explanation:
The question requires that the hosts need to have enough to have two sodas each. The number of guests being 10, the requirement is to have 20 sodas.
Now comparing the various pack sizes available:
1. 20 sodas $ 1.50 per bottle, Total cost $ 30, per serving cost $1.50
2. 4 6 packs @ $ 5 each. Total cost $20, Per serving cost $0.83
3. 24 soda case @ $18.5. Total cost $ 18.50, Per Serving costs $ 0.77
4, 2 x 24 soda cases @ 18.50. Total Cost $ 37.00 Per serving costs $ 0.77
The per serving costs are the same in 3 & 4 above, however, since the requirement is to have 20 sodas and the overall costs as well as the per serving costs is the best in option 3, this is the preferred option.