Answer:
Net Purchases = Cost of goods sold - Decrease in Inventory
= $308,000 - $16,500
= $291,500
Cash paid to Suppliers = Net Purchases + Decrease in accounts Payable
= $291,500 + $13,500
= $305,000
The summary entry is as follows:
Merchandise Inventory A/c Dr. $291,500
Accounts payable A/c Dr. $13,500
To cash $305,000
(To record the amount of cash paid to merchandise suppliers during 2018)
Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer:
$9
Explanation:
Calculation for how much the common shares of FYZ are trading
First step is to find the conversion ratio
Using this formula
Conversion ratio =Market price of the convertible+Conversion price)/Conversion price
Let plug in the formula
Conversion ratio=$70/$10
Conversion ratio=7
Second step is to calculate for the Parity price of the common stock
Using this formula
Parity price=Market price of the convertible / conversion ratio
Let plug in the formula
Parity price=$70/7
Parity price=$10
Last step is to calculate how much the common shares of FYZ are trading
Using this formula
Common shares =Parity price-Common stock trading point
Let plug in the formula
Common shares =$10-1
Common shares=$9
Therefore the common shares of FYZ are trading at $9
Sue will pay back $507.20 in interest expense.
Explanation:
The formula for calculating simple interest is:
SI = P x r x t ÷ 100
- P = Principal
- r = Rate of Interest
- t = Term of the loan/deposit in years
In the given problem,
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank so, P = $17000
- Sue Gastineau borrowed $17,000 from Regions Bank at a rate of 5.5%, so r = 5.5 %
- Number of days of the loan = March 5 to September 19
- Sue borrowed $17,000 from Regions Bank for the period of = 198 days, So t = 198 / 365
Simple Interest = (17000 * (5.5/100) * (198/365))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = (17000 * (0.055) * (0.5424657534246575))
Simple Interest = $507.20
The answer to this question is <span>hire an actress to impersonate an auditor.
A word from an auditor will give more clearance and sense of safety toward a certain financial move.
By using an actress disguised as an auditor, company will make the investment become more trustworthy and avoid suspicion for potential whistle blower from the company.</span>