answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
1 year ago
8

A carpool service has 2,000 daily riders. A one-way ticket costs $5.00. The service estimates that for each $1.00 increase to th

e one-way fare, 100 passengers will find other means of transportation. Let x represent the number of $1.00 increases in ticket price.
Choose the inequality to represent the values of x that would allow the carpool service to have revenue of at least $12,000. Then, use the inequality to select all the correct statements.

-100x^2 + 1,500x + 10,000 >/= 12,000
100x^2 - 1,500x - 10,000 >/= 12,000
The price of a one-way ticket that will maximize revenue is $12.50.
The price of a one-way ticket that will maximize revenue is $7.50.
The maximum profit the company can make is $4,125.00.
100x^2 + 1,500x - 10,000 = 12,000
The maximum profit the company can make is $15,625.00.
Mathematics
1 answer:
DanielleElmas [232]1 year ago
6 0

Answer:

(2000 - 100x)(5 + x)》12000

10000 - 500x + 2000x - 100x²》12000

-100x² + 1500x + 10000》12000

x for max profit:

-200x + 1500 = 0

x = 7.5

Price = 5 + 7.5 = 12.5

Max profit:

(2000 - 100(7.5))(5 + 7.5)

= 1250 × 12.5

= $15625

You might be interested in
Which function increases at a faster rate on 0 to infinity, f(x) = x2 or g(x) = 2x? Explain your reasoning.
pochemuha

Using a table of values, the outputs of f(x) for whole numbers are 0, 1, 4, 9, 16, 25, 36, and so on. For the same input values, g(x) has outputs of 1, 2, 4, 8, 16, 32, and 64. Continuing to double the output each time results in larger outputs than those of f(x). The exponential function, g(x), has a constant multiplicative rate of change and will increase at a faster rate than the quadratic function.

(ed. just click all of them)


9 0
2 years ago
Read 2 more answers
The grade of a road is the slope of a road. In the U.S., grade is often expressed as a percent by finding the product 100(slope)
bagirrra123 [75]
The grade of a road is the slope of a road. In the U.S., grade is often expressed as a percent by finding the product 100(slope). Approximate the grade of a road that has a rise of 950 ft over 3 mi is :
A. 3%

6 0
1 year ago
Derive an equation d = acos(bt) for the displacement d (in feet) in relation to sea level of a piece of cloth tied to a water wh
Alisiya [41]

Answer:

hjjhbvbyj

Step-by-step explanation:

a=10

b=pi/12

d=10cos(pi/12t)

t=6

d=5

4 0
2 years ago
Jorge is making 6 large salads and 4 small salads how many cherry tomatoes does he need?
damaskus [11]

Answer:10

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
adam invests $6,139 in an retirement account with a fixed annual interest rate compounded continuously. after 17 years the balan
Digiron [165]

2485.97 would be what he earned as an interest rate. The percentage would be6%

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The National Science Foundation (NSF) offers grants to students who are interested in pursuing a college education. The student
    6·2 answers
  • M&M plain candies come in various colors. According to the M&M/Mars Department of Consumer Affairs, the distribution of
    7·1 answer
  • One container has 28 kg of flour and another has 4 kilograms how many kilograms must be taken from one container so that each ha
    10·2 answers
  • Select the angle that correctly completes the law of cosines for this triangle. 72 + 252 – 2(7)(25)cos ___ = 242 A. 180° B. 90°
    15·1 answer
  • In the trapezoid at the right, BE= 2x-8, DE= x-4, and AC= x+2
    13·1 answer
  • Given circle X with radius 5 units and chord AB with length 8 units, what is the
    9·1 answer
  • The total number of photos on Hannah's camera is a linear
    15·2 answers
  • Which statements about the hyperbola are true? Select two options.
    6·1 answer
  • The senior class purchased pizza to sell after school for $320. If they sell pizza by the slice they make $2 per slice. If they
    10·2 answers
  • PLEASE HELP!!!
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!