Answer: 15 ounces
Step-by-step explanation:
It is given that a company claims the average cereal in boxes of breakfast cereal = 15 ounces
And we know that the mean amount is nothing but the average amount of any data.
Mean is synonym word of average .
The statistical mean is the mean or average that is used to find the central tendency of the data in any question.
Thus, the expected mean amount of cereal per box = 15 ounces.
Answer:
I think its 226800.
Step-by-step explanation:
8% of 210,000 is 16800. I added that to 210,000 and got my answer.
Answer:P(male | buys lunch) = 0.4 and P(male) = 0.3.
Step-by-step explanation:
There are 46+176 = 222 males.
There are 254+264 = 518 females.
There are a total of 740 people.
The probability of being male is 222/740 = 0.3
There are 46+254 = 300 people that bring lunch.
There are 176 + 264 = 440 people that buy lunch.
P(male | buy lunch) = 176 / 440 = 0.4
P(male | buys lunch) = 0.4 and P(male) = 0.3.
Answer:
The correct option is 4.
Step-by-step explanation:
If a figure it dilated by scale factor k, then the image and preimage are similar figures and their corresponding sides are proportional.
In triangle I, the base of the triangle is 1 unit and length of the perpendicular is 1 units.
In triangle II, the base of the triangle is 1 unit and length of the perpendicular is 2 units.

The corresponding sides are not proportional. It means both triangles are not similar. So, there is no dilation transforming triangle I into triangle II.
Therefore the correct option is 4.
About 1352
There r about 52 weeks in a year
Divide 52 by 6 = 8.66666667
Multiply 8.6666667 by 156 you will get 1352 per year