Answer:
Your total income with perfect attendance would be $998.40
Step-by-step explanation:
First you need to figure out how much the 4% bonus is by multiplying 4% by $960.
But first you need to convert 4% to a decimal so it becomes 0.04
Then multiply it by $960 which would get you $38.40
So the 4% bonus is $38.40 but you need to know how much your total income is with the bonus.
So you need to add $38.40 and $960 which will get you $998.40
The total income with perfect attendance would be $998.40
There would be 12 litres in the tub after 4 minutes
Answer:
(k-h)(x) = 4x - 8
Step-by-step explanation:
We know Profit = Revenue - Cost
Basically we gotta subtract cost function from revenue function and get the profit function.
The cost function is h(x) = 5x + 6
The revenue function is k(x) = 9x - 2
Hence, Profit is:
(k-h)(x) = (9x - 2) - (5x + 6)
(k-h)(x) = 9x -2 - 5x - 6
(k-h)(x) = 4x - 8
Answer:
-12x - 9xy
Step-by-step explanation:
-3x(4x - 5xy + 8y)
distribute
-12x + <u>15xy - 24xy</u>
combine like terms
-12x - 9xy