Answer:
Explanation:
The displacement is the distnce of the shopper from the starting point.
Sum of movement along the vertical = 40-20 = 20m
Movement along the horizontal (x direction) = 15.0m
Displacement will be gotten using the pythagoras theorem.
d = √20²+ 15²
d = √400+225
d = √625
d = 25.0m
Hence the shoppers total displacement is 25.0m
Answer:

Explanation:
According to Newton's first law:

The component of the force on the y-axis can be obtained through the Pythagorean Theorem. This is because the components are the cathetus of a right triangle and its hypotenuse is the magnitude of the force:

Replacing and solving for N:

Plastic is used in many things like bags, toys, nd certain products. Plastic is very durable nd flexible :) hope i helped a bit c;
Answer:0.502kg
Explanation:
F4om the relation
Power x time = mass x latent heat of vapourization
P.t=ML
1260 * 15 *60 = M * 22.6 * 10^5
M= 1134000/(22.6 *10^5)
M=0.502kg=502g
Answer:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
Explanation:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
The more the strength and the more the fetch size the more will be the height of the wave.
Remember as the wave approaches the coast its wavelength decreases and the wave height increases, whereas when the wave goes away from the coast its wavelength increases and height decreases.