Answer:
The distance to his office is 2.5 miles.
Step-by-step explanation:
Given : Wade bicycles at a speed of 10 miles an hour and arrives at his office in only 15 minutes.
To find : What is the distance in miles to his office?
Solution :
The relationship between distance, speed and time is

The speed of bicycle is 10 miles per hour.
Time taken is 15 minutes.
Converting into hours,
1 hour = 60 minutes
1 minute =
hours
15 minute =
hours
15 minute = 0.25 hours
Substitute the value sin the formula,


Therefore, The distance to his office is 2.5 miles.
The domain is all the x values that makes the graph work so its -4,-1,3,5,6
Answer:
The parametric equations for the tangent line are
:
x = Cos(10) - t×Sin(10)
y = Sin(10) + t×Cos(10)
z = 20 + 2t
Step-by-step explanation:
When Z=20:
Z=2t=20 ⇒ t=10
The point of tangency is:
r(10)= Cos(10) i + Sin(10) j + 20 k
We have to find the derivative of r(t) to get the tangent line:
r'(t)= -Sin(t) i + Cos(t) j + 2 k
The direction vector at t=10 is:
r'(10)= -Sin(10) i + Cos(10) j + 2 k
So, the equation of the tangent line is given by:
x = cos 10 -t×Sin(10)
y = sin 10 + t×Cos(10)
z = 20 + 2t
10=2x+3,50 |-3,50
6,50=2x |:2
3,25=x
10=2x+7 |-7
3=2x |:2
1,5=x
You didnt say how many bakery she wants to buy, so i did one inequality for 1 bakery anderen for the maximum of 2.