Answer:
V1=5<u>ft3</u>
<u>V2=2ft3</u>
n=1.377
Explanation:
PART A:
the volume of each state is obtained by multiplying the mass by the specific volume in each state
V=volume
v=especific volume
m=mass
V=mv
state 1
V1=m.v1
V1=4lb*1.25ft3/lb=5<u>ft3</u>
state 2
V2=m.v2
V2=4lb*0.5ft3/lb= <u> 2ft3</u>
PART B:
since the PV ^ n is constant we can equal the equations of state 1 and state 2
P1V1^n=P2V2^n
P1/P2=(V2/V1)^n
ln(P1/P2)=n . ln (V2/V1)
n=ln(P1/P2)/ ln (V2/V1)
n=ln(15/53)/ ln (2/5)
n=1.377
Answer:
net amount of energy change of the air in the room during a 30-min period = 660KJ
Explanation:
The detailed calculation is as shown in the attached file.
The radius of the specimen is 60 mm
<u>Explanation:</u>
Given-
Length, L = 60 mm
Elongated length, l = 10.8 mm
Load, F = 50,000 N
radius, r = ?
We are supposed to calculate the radius of a cylindrical brass specimen in order to produce an elongation of 10.8 mm when a load of 50,000 N is applied. It is necessary to compute the strain corresponding to this
elongation using Equation:
ε = Δl / l₀
ε = 10.8 / 60
ε = 0.18
We know,
σ = F / A
Where A = πr²
According to the stress-strain curve of brass alloy,
σ = 440 MPa
Thus,

Therefore, the radius of the specimen is 60 mm
Answer:
1.312 in
Explanation:
Data provided in the question:
Weight of the compressor, W = 227 pound
Number of legs = 4
Maximum pressure = 42 psi
Now,
Let F be the force taken by the legs
Therefore,
W = 4F
or
227 pound = 4F
or
F = 56.75 pounds
Also,
Force = Pressure × Area
or
56.75 pounds = 42 psi × πr² [ r is the diameter of one leg]
or
r² = 0.4301
or
r = 0.656
therefore,
diameter = 2r = 2 × 0.656
= 1.312 in
Answer: Instrumentality;low
Explanation: Instrumentality is the impact a person have or will be able to render to a given activity or his or her job. The Instrumentality of a person has been found to be proportional to the what outcome of the person's efforts. Especially if the person's explanations are meant.
When a person's expectations are not meant it will cause the person's Instrumentality to be low.