Answer:
What is u should know it bc u should answered it already
Explanation:
I will say it is B; the Inverse square law.
Ohms has to do with electricity and the other 2 just have to do with regular physics.
For circular motion.
Centripetal acceleration = mv²/r = mω²r
Where v = linear velocity, r = radius = diameter/2 = 1/2 = 0.5m
m = mass = 175g = 0.175kg.
Angular speed, ω = Angle covered / time
= 2 revolutions / 1 second
= 2 * 2π radians / 1 second
= 4π radians / second
Centripetal Acceleration = mω²r = 0.175*(4π)² * 0.5 Use a calculator
≈13.817 m/s²
The magnitude of acceleration ≈13.817 m/s² and it is directed towards the center of rotation.
Tension in the string = m*a
= 0.175*13.817
= 2.418 N
2. Write the chemical symbol of the atom.
1. Use the periodic table to find the chemical symbol of the atom and the number of electrons in the valence shell.
3.Draw dots around the chemical symbol to represent the valence electrons of the atom.
4. Count the dots to make sure that all of the valence electrons are represented.
Is there a picture that I can see