Hypothesis: If the voltage increases, then the current increases because From Ohm's law,


Ohm's law states that current is directly proportional to voltage and inversely proportional to resistance. If the resistance is kept constant, then with the increase in voltage, the current increases. If the Voltage applied is constant, then with increase in resistance, the amount of current flowing decreases.
Answer:
2.63 Hz
Explanation:
m = mass of the object = 8.0 kg
x = stretch in the spring = 3.6 cm = 0.036 m
k = spring constant of the spring
using equilibrium of force
Spring force = weight of object
k x = m g
k (0.036) = (8) (9.8)
k = 2177.78 N/m
frequency of oscillation is given as


= 2.63 Hz
Answer:

Given:
Object distance (u) = 25.0 cm
Image distance (v) = -50.0 cm
To Find:
Magnification (m)
Explanation:

Substituting values of Image distance(v) & Object distance (u) in the equation:

-(-50) = 50:



Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side

Answer:
When the speed of the bottle is 2 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.10</u> m.
When the speed of the bottle is 3 m/s, the average maximum height of the beanbag is<u> 0.43</u> m.
When the speed of the bottle is 4 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.87</u> m.
When the speed of the bottle is 5 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.25</u> m.
When the speed of the bottle is 6 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.86</u> m.
Sorry for not answering early on! If anyone in the future needs help, I got these answers from 2020 egenuity, though I can't post the picture for proof. Stay Safe!