Answer:
The concentration is 50,8 % w/v and radio strengths = 1,96.
Explanation:
Phenobarbital sodium is a medication that could treat insomnia, for example.
2,0 M of Phenobarbital sodium means 2 moles in 1L.
The concentration units in this case are %w/v that means 1g in 100 mL and ratio strengths that means 1g in <em>r</em> mL. Thus, 2 moles must be converted in grams with molar weight -254 g/mole- and liters to mililiters -1 L are 1000mL-. So:
2 moles ×
= 508 g of Phenobarbital sodium.
1 L ×
= 1000 mL of solution
Thus, % w/v is:
× 100 = 50,8 % w/v
And radio strengths:
= 1,96. Thus, you have 1 g in 1,96 mL
I hope it helps!
MgBr2, 3 ions per mole=best conductor
KBr, 2 ions per mole, 2nd best conductor
Benzoic acid, weak acid, slightly ionized, weak conductor
Sugar, molecular, non ionized, non conductor
Answer is: concentration of ammonium ions are 7,14·10⁻¹⁴ M.
Chemical reaction: 2NH₃(l) → NH₄⁺(am) + NH₂⁻(am).
Kam = 5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] · [NH₂⁻] = x; equilibrium concentration of cations and anions.
Kam = [NH₄⁺] · [NH₂⁻].
Kam = x².
x = [NH₄⁺] = √5,1·10⁻²⁷.
[NH₄⁺] = 7,14·10⁻¹⁴ M.
Answer:
The new molar concentration of CO at equilibrium will be :[CO]=1.16 M.
Explanation:
Equilibrium concentration of all reactant and product:
![[CO_2] = 0.24 M, [H_2] = 0.24 M, [H_2O] = 0.48 M, [CO] = 0.48 M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BCO_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2%5D%20%3D%200.24%20M%2C%20%5BH_2O%5D%20%3D%200.48%20M%2C%20%5BCO%5D%20%3D%200.48%20M)
Equilibrium constant of the reaction :
![K=\frac{[H_2O][CO]}{[CO_2][H_2]}=\frac{0.48 M\times 0.48 M}{0.24 M\times 0.24 M}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BH_2O%5D%5BCO%5D%7D%7B%5BCO_2%5D%5BH_2%5D%7D%3D%5Cfrac%7B0.48%20M%5Ctimes%200.48%20M%7D%7B0.24%20M%5Ctimes%200.24%20M%7D)
K = 4

Concentration at eq'm:
0.24 M 0.24 M 0.48 M 0.48 M
After addition of 0.34 moles per liter of
and
are added.
(0.24+0.34) M (0.24+0.34) M (0.48+x)M (0.48+x)M
Equilibrium constant of the reaction after addition of more carbon dioxide and water:


Solving for x: x = 0.68
The new molar concentration of CO at equilibrium will be:
[CO]= (0.48+x)M = (0.48+0.68 )M = 1.16 M
Answer:
b
Explanation:
The reaction that is not a displacement reaction from all the options is 
In a displacement reaction, a part of one of the reactants is replaced by another reactant. In single displacement reactions, one of the reactants completely displaces and replaces part of another reactant. In double displacement reaction, cations and anions in the reactants switch partners to form products.
<em>Options a, c, d, and e involves the displacement of a part of one of the reactants by another reactant while option b does not.</em>
Correct option = b.