Answer:
a. 2 Hz b. 0.5 cycles c . 0 V
Explanation:
a. What is period of armature?
Since it takes the armature 30 seconds to complete 60 cycles, and frequency f = number of cycles/ time = 60 cycles/ 30 s = 2 cycles/ s = 2 Hz
b. How many cycles are completed in T/2 sec?
The period, T = 1/f = 1/2 Hz = 0.5 s.
So, it takes 0.5 s to complete 1 cycles. At t = T/2 = 0.5/2 = 0.25 s,
Since it takes 0.5 s to complete 1 cycle, then the number of cycles it completes in 0.25 s is 0.25/0.5 = 0.5 cycles.
c. What is the maximum emf produced when the armature completes 180° rotation?
Since the emf E = E₀sinθ and when θ = 180°, sinθ = sin180° = 0
E = E₀ × 0 = 0
E = 0
So, at 180° rotation, the maximum emf produced is 0 V.
Answer:
sediments
Explanation:
Weathering is the breakdown of rocks into smaller particles called:
sediments
Weathering is the physical disintegration and chemical decay of rocks into smaller fragments to produce sediments. The product of rock weathering is basically sediments. Some of the sediments can be transformed to form soils when they combine with organic matter, water and air.
Physical weathering is when rocks are physically broken into smaller pieces, but the minerals in the rock remain the same.
Physical weathering
Physical weathering is the disintegration of rocks into smaller bits without altering the chemical make up of the minerals. The goal of physical weathering is to expose rock surface to action of chemical weathering.
When a rock is broken down in a way that changes the mineral composition, it is called chemical weathering
chemical weathering
Chemical weathering is the decay of rocks by altering the minerals in a rock.
Hope this Helps! c:
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
The sound is increased because sound waves are in fact mech. waves which means the that they can't travel through empty space and thus need a medium to travel through
Answer:

Explanation:
Resistance is given of different values
now we have



possible error in all resistance is 0.5 %
now we know that



Now the maximum possible error when all resistance is connected in series


