Answer:
t=37 mins -> 2220sec
We want "T" which is the pendulum time constant
Using this equation
.5A=Ae^(-t/T)
The .5A is half the amplitude
Take ln of both sides to get ride of Ae
=ln(.5)=-2220/T
Now rearrange to = T
T=-2220/ln(.5) = 3202.78sec / 60 secs = 53.38 mins -> first part of the answer.
The second part is really easy. It took 37 mins to decay half way. meaning to decay another half of 50% which equals 25% it will take an additional 37 mins!
Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz
Answer with Explanation:
We are given that


Charge on proton,q=
a.We have to find the electric potential of the proton at the position of the electron.
We know that the electric potential

Where 


B.Potential energy of electron,U=
Where
Charge on electron
=Charge on proton
Using the formula


Answer:
Explanation:
Given
mas of block 
speed of block 
spring constant 
As the mass collides with the spring its kinetic energy is converted to the Elastic Potential energy of the spring




Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get




