Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The angle between shuttle's velocity and the Earth's field is 
Explanation:
From the question we are told that
The length of eire let out is 
The emf generated is 
The earth magnetic field is 
The speed of the shuttle and tether is 
The emf generated is mathematically represented as

making
the subject of the formula
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{\epsilon}{L * B *v} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B%5Cepsilon%7D%7BL%20%20%2A%20B%20%20%2Av%7D%20%5D)
substituting values
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{40}{250 * (5*10^{-5}) *(7.80 *10^{3})} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B40%7D%7B250%20%20%2A%20%285%2A10%5E%7B-5%7D%29%20%20%2A%287.80%20%2A10%5E%7B3%7D%29%7D%20%5D)

<span>At time t1 = 0 since the body is at rest, the body has an angular velocity, v1, of 0. At time t = X, the body has an angular velocity of 1.43rad/s2. Since Angular acceleration is just the difference in angular speed by time. We have 4.44 = v2 -v1/t2 -t1 where V and t are angular velocity and time. So we have 4.44 = 1.43 -0/X - 0. Hence X = 1.43/4.44 = 0.33s.</span>
Since this is a distance/time graph, the speed at any time is the slope
of the part of the graph that's directly over that time on the x-axis.
At time t1 = 2.0 s
That's in the middle of the first segment of the graph,
that extends from zero to 3 seconds.
Its slope is 7/3 . v1 = 7/3 m/s .
At time t2 = 4.0 s
That's in the middle of the horizontal part of the graph
that runs from 3 to 6 seconds.
Its slope is zero.
v2 = zero .
At time t3 = 13 s.
That's in the middle of the part of the graph that's sloping down,
between 11 and 16 seconds.
Its slope is -3/5 . v3 = -0.6 m/s .
Answer:B When one bulb burns out, all the others lights stay lit.
Explanation:
Explanation :
Takumi wears sunscreen and a hat each time he works in the yard. This is to protect himself with the strong radiation coming from the sun. UV rays that are coming from the sun are the main cause of skin cancer.
Stochastic effects are the effects that are caused by chance. Cancer is one of the main stochastic effects.
So, the correct option is (b) "the severity of stochastic effects, such as cancer".