Answer:
a) Calcule a frequência em RPM
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
= 20m/s
Explanation:
a) Calcule a frequência em RPM
A fórmula para calcular a frequência é: 1/T
onde T= Tempo (seconds)
T = 100s
A frequência = 1/100s
A frequência = 0.01Hz
em RPM
A fórmula para calcular a frequência em RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz =
A frequência em RPM = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) a velocidade escalar do carro em m/s.
A fórmula para calcular a velocidade escalar = diâmetro ou distância (m) ÷ tempo (s)
Diâmetro ou Distância = 2.0km
Converter 2.0km para m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
A velocidade escalar = 2000m ÷ 100s
A velocidade escalar = 20m/s
Answer:
a) Frequency in RPM
= 0.6 RPM
b) Scalar Velocity
= 20m/s
Explanation:
a) Frequently in RPM
Formula : 1/T
Where T= Time (seconds)
T = 100s
= 1/100s
= 0.01Hz
Frequency in RPM =
1 Hz = 60RPM
0.01Hz = 0.01Hz × 60
= 0.6 RPM
b) Scalar velocity
The formula = Diameter or Distance ÷ Time
Diameter or Distance = 2.0km
Convert 2.0km to m
1 km = 1000m
2km =
2 km × 1000m
= 2000m
Scalar Velocity = 2000m ÷ 100s
Scalar Velocity = 20m/s
Answer:
113.7
Explanation:
maximum distance (s) = 8.9 km
reference intensity (I0) = 1 x 10^{-12} W/m^{2}
power of a juvenile howler monkey (p) = 63 x 10^{-6} W
distance (r) = 210 m
intensity (I) = power/area
where we assume the area of a sphere due to the uniformity of the output in all directions
area = 4π
= 4π x
= 554,176.9 m^{2}
intensity (I) = 
therefore the desired ratio I/I0 =
= 113.7
Answer:
circuit sketched in first attached image.
Second attached image is for calculating the equivalent output resistance
Explanation:
For calculating the output voltage with regarding the first image.

![Vout = 5 \frac{2000}{5000}[/[tex][tex]Vout = 5 \frac{2000}{5000}\\Vout = 5 \frac{2}{5} = 2 V](https://tex.z-dn.net/?f=Vout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5B%2F%5Btex%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%5Btex%5DVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2000%7D%7B5000%7D%5C%5CVout%20%3D%205%20%5Cfrac%7B2%7D%7B5%7D%20%3D%202%20V)
For the calculus of the equivalent output resistance we apply thevenin, the voltage source is short and current sources are open circuit, resulting in the second image.
so.

Taking into account the %5 tolerance, with the minimal bound for Voltage and resistance.
if the -5% is applied to both resistors the Voltage is still 5V because the quotient has 5% / 5% so it cancels. to be more logic it applies the 5% just to one resistor, the resistor in this case we choose 2k but the essential is to show that the resistors usually don't have the same value. applying to the 2k resistor we have:




so.

1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm