Answer:
a. $79,122.50
b. 314. 84 miles.
c. 700 ways.
Explanation:
a. Compound interest = A = P (1 + r/n)nt ;
where P = 7500 (principal amount)
r = 15% (interest rate)
t = 16 (no of years)
n = 4 (no of times compounded annually.)
and finally A is the Amount (present value after 16 years)
Upon calculation A = $79,122.50.
b. Answer: 314. 84 miles.
Explanation:
Given data. 160 miles / 7.75 liters of gasoline
Therefore 1 liter of gasoline = 160/7.75 = 20.645 miles/ liter.
15.25 liters of gasoline = 20.645 * 15.25 = 314.84 miles.
c. Answer: 700 ways.
Explanation:
This is an application of generalized principle of counting.
4 Americans can be choosen from 7 Americans = 7C4 = 35
3 Russians can be choosen from 6 Russians = 6C3 = 20.
Total number of ways = (7C4)* (6C3) = 35 * 20 = 700 ways.
Answer:
3.924 m/s²
Explanation:
Taking the sum of all upward and downward forces,
EFy = 0;
N1 + N2 - mp.g -mv.g = 0
N1 + N2 = mp.g + mv.g
N1 and N2 are the normal reactions at the wheels, mp is the mass of the driver, mv is the mass of the vehicle and g is the acceleration due to gravity.
Substituting the values in the question,
N1 + N2 = (300+85) x 9.81
N1 + N2 = 3776.85 N
Taking sum of all horizontal forces,
EFx = (mp + mv) x a
μ(N1 + N2) = (mp + mv) x a
μ is the coefficient of friction with a value of 0.4,
Substituting values,
0.4(N1 + N2) = (300 + 85)a
N1 + N2 = 962.5a
Comparing equations,
962.5a = 3776.85
Therefore the acceleration, a = 3.924 m/s²
Answer:
(a) well-rounded entrance = 0.00469 m³/s
(b) sharp-edged entrance = 0.00389 m³/s
Explanation:
Assumptions are
1. The flow is steady and incompressible
2. The reservoir is open to atmospheric pressure
3. The effect of kinetic energy correction factor is disregarded
Note,
Loss coefficient KL for well-rounded entrance is 0.03 and for
sharp-edged entrance is 0.5
Height of Reservoir Z1 is 8 m
Reference height Z2 is zero
P1 = P2 = P atm
Diameter of the hole = 2.2 cm = 0.022 m
Answer:
See explaination
Explanation:
Please kindly check attachment for the step by step solution of the given problem.
Answer:
The mass flow rate of the mixture in the manifold is 6.654 kg/min
Explanation;
In this question, we are asked to calculate mass flow rate of the mixture in the manifold
Please check attachment for complete solution and step by step explanation.