The intensity of a light in a surface follows the inverse square law formula which can be mathematically expressed as,
I = k/d²
where I is intensity, d is distance, and k is the proportionality constant. For us to increase the intensity, we should lower the distance from the source to the surface.
Answer:
Answer:
15.67 seconds
Explanation:
Using first equation of Motion
Final Velocity= Initial Velocity + (Acceleration * Time)
v= u + at
v=3
u=50
a= - 4 (negative acceleration or deceleration)
3= 50 +( -4 * t)
-47/-4 = t
Time = 15.67 seconds
Here in this case since there is no torque about the hinge axis for the system of bullet and block then we can say that angular momentum of this system will remain conserved


here we will have
L = 0.250 m
v = 385 m/s
m = 1.90 gram
now moment of inertia of the plate will be



now from above equation


Answer:
Magnitude of impulse, |J| = 4 kg-m/s
Explanation:
It is given that,
Mass of cart 1, 
Mass of cart 2,
Initial speed of cart 1,
Initial speed of cart 2,
(stationary)
The carts stick together. It is the case of inelastic collision. Let V is the combined speed of both carts. The momentum remains conserved.

V = 1 m/s
The magnitude of the impulse exerted by one cart on the other is given by:


J = -4 kg-m/s
or
|J| = 4 kg-m/s
So, the magnitude of the impulse exerted by one cart on the other 4 kg-m/s. Hence, this is required solution.
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>