Explanation:
Mass of the Earth is equal to,

Any number can be written in the form of scientific notation as :

m is the real number
n is any integer
Mass of the earth can be written in the form of scientific notation as :

Here,
m = 5.97
n = 24
Hence, this is the required solution.
The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.
<span>With a half-life of 700 million years, U-235 would have had twice as much mass at a time 700 MYA. This would have put the mass at 100kg at that time. Going back another 50 million years would be (50/700) or 1/14 of the half-life, or (1/2 * 1/14), or 1/28 of the total mass. 1/28 of 100kg is 3.57kg, so the amount present at the 750MYA mark would be approximately 103.57kg of U-235.</span>
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s