Answer:
-3413 ft/s2
Explanation:
We need to know the velocity with which he landed on the snow.
He 'dropped' from 512 feet. This is the displacement. His initial velocity is 0 and the acceleration of gravity is 32 ft/s2.
We use the equation of mition

v and u are the initial and final velocities, a is the acceleration and s is the displacement. Putting the appropriate values


This is the final velocity of the fall and becomes the initial velocity as he goes into the snow.
In this second motion, his final velocity is 0 because he stops after a displacement of 4.8 ft. We use the same equation of motion but with different values. This time,
, v = 0 and s = 4.8 ft.


Note that this is negative because it was a deceleration, that is, his velocity was decreasing.
Answer:
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
Explanation:
Hi there!
The equation of velocity of an object moving along a straight line with constant acceleration is the following:
v = v0 + a · t
Where:
v = velocity of the object at time t.
v0 = initial velocity.
a = acceleration.
t = time
We know that at t = 2.22 s, v = 50.0 mi/h. The initial velocity, v0, is zero.
Let's convert mi/h into m/s:
50.0 mi/h · (1609.3 m / 1 mi) · (1 h / 3600 s) = 22.4 m/s
Then, using the equation:
v = v0 + a · t
22.4 m/s = 0 m/s + a · 2.22 s
Solving for a:
22.4 m/s / 2.22 s = a
a = 10.1 m/s²
The acceleration of the cheetahs is 10.1 m/s²
I think the answer would be C. because the orbit around the sun compared to the Earth's (Identifies the seasons change and the year) would be longer, but the day is unknown because that is where it would come down to the total mass of the planet and other important factors about the planets properties.
Answer:
Incomplete question
Check attachment for the given diagram
Explanation:
Given that,
Initial Velocity of drum
u=3m/s
Distance travelled before coming to rest is 6m
Since it comes to rest, then, the final velocity is 0m/s
v=3m/s
Using equation of motion to calculate the linear acceleration or tangential acceleration
v²=u²+2as
0²=3²+2×a×6
0=9+12a
12a=-9
Then, a=-9/12
a=-0.75m/s²
The negative sign shows that the cylinder is decelerating.
Then, a=0.75m/s²
So, using the relationship between linear acceleration and angular acceleration.
a=αr
Where
a is linear acceleration
α is angular acceleration
And r is radius
α=a/r
From the diagram r=250mm=0.25m
Then,
α=0.75/0.25
α =3rad/sec²
The angular acceleration is =3rad/s²
b. Time take to come to rest
Using equation of motion
v=u+at
0=3-0.75t
0.75t=3
Then, t=3/0.75
t=4 secs
The time take to come to rest is 4s