The answer for the following problem is explained below.
Therefore the volume charge density of a substance (ρ) is 0.04 ×
C.
Explanation:
Given:
radius (r) =2.1 cm = 2.1 ×
m
height (h) =8.8 cm = 8.8 ×
m
total charge (q) =6.1×
C
To solve:
volume charge density (ρ)
We know;
<u> ρ =q ÷ v</u>
volume of cylinder = π ×r × r × h
volume of cylinder =3.14 × 2.1 × 2.1 ×
× 8.8 ×
volume of cylinder (v) = 122.23 ×
<u> ρ =q ÷ v</u>
ρ = 6.1×
÷ 122.23 ×
<u>ρ = 0.04 × </u>
<u> C</u>
Therefore the volume charge density of a substance (ρ) is 0.04 ×
C.
Answer:
distance changing at rate of 3.94 inches/sec
Explanation:
Given data
wall decreasing at a rate = 9 inches per second
ladder L = 152 inches
distance h = 61 inches
to find out
how fast is the distance changing
solution
we know that
h² + b² = L² ..................1
h² + b² = 152²
Apply here derivative w.r.t. time
2h dh/dt + 2b db/dt = 0
h dh/dt + b db/dt = 0
db/dt = - h/b × dh/dt .............2
and
we know
h = 61
so h² + b² = L²
61² + b² = 152²
b² = 19383
so b = 139.223
and we know dh/dt = -9 inch/sec
so from equation 2
db/dt = -61/139.223 (-9)
so
db/dt = 3.94 inches/sec
distance changing at rate of 3.94 inches/sec
Weight = mass*gravity. Hence mass = 980/9.8 = 100kg. Gravity of planet 2 = weight/mass = 3.6 m/s^2
<h2>
Volume of vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida = 3.67 x 10⁹ L</h2>
Explanation:
The Vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida has a volume of 3,666,500 m³.
Volume = 3,666,500 m³
1 m³ = 1000 L
So volume = 3,666,500 x 1000 = 3666500000 L
Volume of vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida = 3666500000 L
Volume of vehicle Assembly Building at the Kennedy Space Center in Florida = 3.67 x 10⁹ L