Answer:
The centripetal force acting on the skater is <u>48.32 N.</u>
Explanation:
Given:
Radius of circular track is, 
Tangential speed of the skater is, 
Mass of the skater is, 
We are asked to find the centripetal force acting on the skater.
We know that, when an object is under circular motion, the force acting on the object is directly proportional to the mass and square of tangential speed and inversely proportional to the radius of the circular path. This force is called centripetal force.
Centripetal force acting on the skater is given as:

Now, plug in the given values of the known quantities and solve for centripetal force,
. This gives,

Therefore, the centripetal force acting on the skater is 48.32 N.
If a galaxy is located 200 million light years from Earth, you can conclude that t<span>he light will take 200 million years to reach Earth. </span>
Answer: A
Explanation:
Well the high and lows effect the humidity the more humidity the more hot it is so the high brings higher temperatures.
Answer:
The distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.
The total time required for the ball to return to the child’s hand is 3.2654 s.
Explanation:
When the girl is moving up:
The final velocity (v) = 0 m/s
Initial velocity (u) = 4 m/s
a = -0.25g = -0.25*9.8 = -2.45 m/s². (Negative because it is in opposite of the velocity and also it deaccelerates while going up).
Let time be t to reach the top.
Using
v = u + a×t
0 = 4 - 2.45*t
t = 1.6327 s
Since, this is the same time the ball will come back. So,
<u>Total time to go and come back = 2* 1.6327 = 3.2654 s
</u>
To find the distance, using:
v² = u² + 2×a×s
0² = 4² + 2×(-2.45)×s
s = 3.2653 m
<u>Thus, the distance the ball moves up the incline before reversing its direction is 3.2653 m.</u>