Complete question:
The classic Goodyear blimp is essentially a helium balloon— a big one, containing 5700 m³ of helium. If the envelope and gondola have a total mass of 4300 kg, what is the maximum cargo load when the blimp flies at a sea-level location? Assume an air temperature of 20°C.
Answer:
52.4 kN
Explanation:
The helium at 20°C has a density of 0.183 kg/m³, and the cargo load is the weight of the system, which consists of the envelope, the gondola, and the helium.
The helium mass is the volume multiplied by the density, thus:
mHe = 5700 * 0.183 = 1043.1 kg
The total mass is then 5343.1 kg. The weight is the mass multiplied by the gravity acceleration (9.8 m/s²), so:
W = 5343.1*9.8
W = 53362.38 N
W = 52.4 kN
The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Answer:
1 greater distances fallen in successive seconds
Explanation:
When a body falls freely it is subjected to the action of the force of gravity, which gives an acceleration of 9.8 m / s2, consequently, we are in an accelerated movement
If we use the kinematic formula we can find the position of the body
Y = Vo t + ½ to t2
Where the initial velocity is zero or constant and the acceleration is the acceleration of gravity
Y = - ½ g t2 = - ½ 9.8 t2 = -4.9 t2
Let's look for the position for successive times
t (s) Y (m)
1 -4.9
2 -19.6
3 -43.2
The sign indicates that the positive sense is up
It can be clearly seen that the distance is greatly increased every second that passes
When the particles<span> of a medium are </span>vibrating at right angles<span> to the </span>direction<span> of energy transport, then the </span>wave<span> is a ____ </span>wave<span>. In transverse </span>waves<span>, </span>particles<span> of the medium </span>vibrate<span> to and from in a </span>direction<span> perpendicular to the </span>direction<span> of energy transport. </span>
Answer:
48.6°
Explanation:
The forward force, F equals the component of the weight along the slope.
So mgsinθ = ma where a = acceleration and θ = angle between the slope and the horizontal.
So a = gsinθ
Since we are given that a = 75%g = 0.75g,
0.75g = gsinθ
sinθ = 0.75
θ = sin⁻¹(0.75)
= 48.6°