Answer:
Sample Response: Yes, the law of conservation of momentum is satisfied. The total momentum before the collision is 1.5 kg • m/s and the total momentum after the collision is 1.5 kg • m/s. The momentum before and after the collision is the same.
Explanation:
Sample Response since i just took it on Edg.
Answer:
I⁻ (aq) and Na⁺ (aq)
Explanation:
We have the chemical reaction:
BaI₂ + Na₂SO₄ → BaSO₄ + 2 NaI
However if you want to determine the spectator ions you need to write the states of compounds:
(aq) - ions dissolved in water
(s) - solid
Ba²⁺ (aq) + 2 I⁻ (aq) + 2 Na⁺ (aq) + SO₄²⁻ (aq) → BaSO₄ (s) + 2 Na⁺ (aq) + 2 I⁻ (aq)
The ions which does not change the state and remains dissolved in the solution are spectator ions. For our chemical reaction we have the following spectator ions:
I⁻ (aq) and Na⁺ (aq)
Answer:
4.02
Explanation:
The mass ratios will be given by dividing the mass of O₂ into the mass of N₂.
So lets do our calculations:
First Compound:
53.3 g O₂ / 46.7 g N₂ = 1.14
Second Compound:
82.0 g O₂ / 17.9 g N₂ = 4.58
Ratio = 4.58 / 1.14 = 4.02
This result for all practical purposes is a whole number, and it is telling us that there are 4 times as many oxygen atoms in the second coumpound as in the first compound. This is so because the ratio we just calculated is also the ratio in mol atoms:
Ratio = [ mass O₂ / MW O2/ mass N₂/ MW N₂] 2nd compound / [mass O₂ / MW O2/ mass N₂/ MW N₂ !st compound]
and the molecular weights cancel each other.
The only N and O compounds that follow this ratio are N₂O₄ and N₂O, and this question could be made in a multiple choice to match formulas.
Let us differentiate accuracy from precision. Accuracy is the nearness of the measured value to the true or exact value. On the other hand, precision is the nearness of the measured values between each other. So, for precision, select the student in which the measured values are very near to each other. That would be Student III. Now, for accuracy, let's find the average for each student.
Student I: (<span>8.72g+8.74g+8.70g)/3 = 8.72 g
Student II: (</span><span>8.56g+8.77g+8.83g)/3 = 8.72 g
Student III: (</span><span>8.50g+8.48g+8.51g)/3 = 8.50 g
Student IV: (</span><span>8.41g+8.72g+8.55g)/3 = 8.56 g
From the given results, the accurate one would be Students I and II. So, we make a compromise. Even though Student III is precise, it is not accurate. If you compare between Students I and II, the more precise data would be Student I. Therefore, the answer is Student I.</span>
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>