Answer:
(1) 0.10 (2) 17.8 g
Explanation:
Since the reaction ratio is 1:1 what we need is to convert the given masses to moles and you will have the answer:
MW anthracene = 178.23 g/mol
MW maleic anhydride = 98.06 g/mol
a) mass anthracene = 178 mg x 1 g/ 1000 mg = 0.178 g anthracene
Moles anthracene = 0.178 g anthracene/ 178.23 g/mol
= 0.001 mol anthracene
0.001 mol anthracene x 1 mol maleic acid/mol anthracene
= 0.001 mol maleic anhydride
mass maleic anhydride = 0.001 mol x 98.06 g/mol = 0.10 g
b) moles maleic anhydride = 9.8 g/ 98.06 g/mol = 0.099 moles
0.099 moles maleic anhydride x 1 mol anthracene/mol maleic anhydride =
0.099 mol anthracene
g anthracene = 0.10mol x 178 g/mol = 17.8 g
It would have to be paints consists of pigments,solvents, and binders. Once the [paint has been applied and has dried, the pigments are still able to determine the matched samples.
Answer : Option D) No charge
Explanation : An isotope undergoes radioactive decay by emitting radiation that has no mass. The radiation will not have any charge as it does not has any mass it will not emit a radiative charge.
It is known that there are some unstable radioactive isotopes which has no mass and the radiation thus has no charge in it.
Answer:
Explanation:
We are to carefully sketch a curve that relates to the potential energy of two O atoms versus the distance between their nuclei.
From the diagram, O2 have higher potential energy than the N2 molecule. Because on the periodic table, the atomic size increases from left to right on across the period, thus O2 posses a larger atomic size than N2 atom.
Therefore, the bond length formation between the two O atoms will be larger compared to that of the two N atoms.