Answer:
With every other lever 10% of the energy with be transferred. In this case: Primary Producers (500) 1) First- level consumer. (50) 2) Second-level consumer. (5) 3) Third- level consumer. (0.5) Remember the formula is:(Primary Producer) __units X 10%= __500 units X 10%= 50
50 units of energy will be the first level consumers stored.
5 units of energy will be the second level consumers stored.
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 10
Step-by-step explanation:
l n 20 + l n 5 = 2 l n x
ln (20×5) = ln x²
ln(100) = lnx²
100 = x²
x = +/- 10
Since logs of negative numebrs don't exist, we reject -10
Given :
A = 25000
P = 20000
r % = 9.6 % = 0.096
n = 12
To Find :
The time taken say t.
Solution :
We know, compound interest is given by :

Taking log both sides :

Hence, this is the required solution.