In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
Explanation:
The given compounds are oxyacids and in these compounds more is the electronegativity of the central atom more will be its acidic strength.
This is because more is the electronegativity of the central atom more will be the polarity of OH bond. As a result, the compound can readily lose
ion.
Also, more is the electronegativity of central atom more will be the stability of conjugate base formed.
Thus, we can conclude that given compounds are arranged in increasing acid strength as follows.
HOI <
<
< HOF
It's a because if you add them together you till get 1.40
Answer:
2,019 km
Explanation:
Step 1: Given data
Distance traveled by the car (D): 1,255 mi
Step 2: Convert the distance traveled by the car to kilometers
To convert one unit into another, we use a conversion factor. In this case, the appropriate conversion factor between miles and kilometers is 1 mile = 1.609 km. The distance traveled by the car, in kilometers, is:
D = 1,255 mi × (1.609 km/1 mi) = 2,019 km