Given:
outer radius, R' = 10 m
inner diameter, d = 2 m
inner radius, R =
= 1 m
surface temperature, T' = 
Thermal conductivity of soil, K = 0.52 W/mK
Solution:
To calculate the thermal temperature of conductor, T, we know amount of heat, Q is given by :
Q = 
500 =
T = 68.86 +20 =
Therefore, outside surface temperature is
Answer: Option D is not true of hydraulic valves. A hydraulic valve is a device that can change the opening degree of liquid flow path
Explanation:
The pilot check valve allows flow of liquid in one direction and blocks flow in the opposite direction
Answer:
25 -
mm
Explanation:
Given data
steel tube : outer diameter = 50-mm
power transmitted = 100 KW
frequency(f) = 34 Hz
shearing stress ≤ 60 MPa
Determine tube thickness
firstly we calculate the ; power, angular velocity and torque of the tube
power = T(torque) * w (angular velocity)
angular velocity ( w ) = 2
f = 2 *
* 34 = 213.71
Torque (T) = power / angular velocity = 100000 / 213.71 = 467.92 N.m/s
next we calculate the inner diameter using the relation
= 467.92 / (60 * 10^6) = 7.8 * 10^-6 m^3
also
c2 = (50/2) = 25 mm
=
= ![\frac{\pi }{0.050} [ ( 0.025^{4} - c^{4} _{1} ) ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5Cpi%20%7D%7B0.050%7D%20%5B%20%28%200.025%5E%7B4%7D%20-%20c%5E%7B4%7D%20_%7B1%7D%20%20%29%20%5D)
therefore; 0.025^4 -
= 0.050 /
(7.8 *10^-6)
= 39.06 * 10 ^-8 - ( 1.59*10^-2 * 7.8*10^-6)
39.06 * 10^-8 - 12.402 * 10^-8 =26.66 *10^-8
=
THE TUBE THICKNESS
= 25 -
mm
Answer:
A) strength decreases, chemical resistance decreases, and thermal insulation increases
Explanation:
Strength always decreases, chemical resistence decreases, and thermal condictivity must be reduced therefore themal insulation must increase.