Answer:
52 amu
Explanation:
To get the relative atomic mass of the element, we need to take into consideration, the atomic masses of the different isotopes and their relative abundances. We simply multiply the percentages with the masses. This can be obtained as follows:
[89/100 * 52] + [8/100 * 49] + [3/100 * 50]
46.28 + 3.92 + 1.5 =51.7 amu
The approximate atomic mass of element x is 52 amu
Part A
75.0 mL of 0.10 M HF; 55.0 mL of 0.15 M NaF
This combination will form a buffer.
Explanation
Here, weak acid HF and its conjugate base F- is available in the solution
Part B
150.0 mL of 0.10 M HF; 135.0 mL of 0.175 M HCl
This combination cannot form a buffer.
Explanation
Here, moles of HF = 0.15 x 0.1 = 0.015 moles
Moles of HCl = 0.135 x 0.175 = 0.023
Since HCl is a strong acid and the number of HCl is higher than HF. This prevents the dissociation of HF and the conjugate base F- will not be available in the solution
Part C
165.0 mL of 0.10 M HF; 135.0 mL of 0.050 M KOH
This combination will form a buffer.
Explanation
Moles of HF = 0.165 x 0.1 = 0.0165 moles
Moles of KOH = 0.135 x 0.05 = 0.00675 moles
Moles of KOH is not sufficient for the complete neutralization of HF. Thus weak acid HF and its conjugate base F- is available in the solution and form a buffer
Part D
125.0 mL of 0.15 M CH3NH2; 120.0 mL of 0.25 M CH3NH3Cl
This combination will form a buffer
Explanation
Here, weak acid CH3NH3+ and its conjugate base CH3NH2 is available in the solution and form a buffer
Part E
105.0 mL of 0.15 M CH3NH2; 95.0 mL of 0.10 M HCl
This combination will form a buffer
Explanation
Moles of CH3NH2 = 0.105 x 0.15 = 0.01575 moles
Moles of HCl = 0.095 x 0.1 = 0.0095 moles
Thus the HCl completely reacts with CH3NH2 and converts a part of the CH3NH2 to CH3NH3+. This results weak acid CH3NH3+ and its conjugate base CH3NH2 is in the solution and form a buffer
Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Answer:
The K sp Value is 
Explanation:
From the question we are told that
The of
is = 122.5 g/ mol
The mass of
dissolved is 
The volume of solution is 
The number of moles of
is mathematically evaluated as

Substituting values


Generally concentration is mathematically represented as
For


The dissociation reaction of
is

The solubility product constant is mathematically represented as

Since there is no ionic reactant we have
![K_{sp} = [k^+] [ClO_3^-]](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%20%5Bk%5E%2B%5D%20%5BClO_3%5E-%5D)



Answer : The number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams
Solution : Given,
Volume of solution = 500 ml
Molarity of KOH solution = 0.189 M
Molar mass of KOH = 56 g/mole
Formula used :

Now put all the given values in this formula, we get the mass of solute KOH.


Therefore, the number of grams of solute in 500.0 mL of 0.189 M KOH is, 5.292 grams