Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm
a) 120 s
b) v = 0.052R [m/s]
Explanation:
a)
The period of a revolution in a simple harmonic motion is the time taken for the object in motion to complete one cycle (in this case, the time taken to complete one revolution).
The graph of the problem is missing, find it in attachment.
To find the period of revolution of the book, we have to find the time between two consecutive points of the graph that have exactly the same shape, which correspond to two points in which the book is located at the same position.
The first point we take is t = 0, when the position of the book is x = 0.
Then, the next point with same shape is at t = 120 s, where the book returns at x = 0 m.
Therefore, the period is
T = 120 s - 0 s = 120 s
b)
The tangential speed of the book is given by the ratio between the distance covered during one revolution, which is the perimeter of the wheel, and the time taken, which is the period.
The perimeter of the wheel is:

where R is the radius of the wheel.
The period of revolution is:

Therefore, the tangential speed of the book is:

Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.
De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm
<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.