Answer:
The woman's distance from the right end is 1.6m = (8-6.4)m.
The principles of moments about a point or axis running through a point and summation of forces have been used to calculate the required variable.
Principle of moments: the sun of clockwise moments must be equal to the sun of anticlockwise moments.
Also the sun of upward forces must be equal to the sun of downward forces.
Theses are the conditions for static equilibrium.
Explanation:
The step by step solution can be found in the attachment below.
Thank you for reading this solution and I hope it is helpful to you.
Car with a mass of 1210 kg moving at a velocity of 51 m/s.
2. What velocity must a 1340 kg car have in order to have the same momentum as a 2680 kg truck traveling at a velocity of 15 m/s to the west? 3.0 X 10^1 m/s to the west.
Hope i helped
Have a good day :)
The momentum of an object is equivalent to the product of the object's mass and velocity. Computing the momentum for each ball:
A- 15 * 0.7 = 10.5
B- 5.5 * 1.2 = 6.6
C- 5.0 * 2.5 = 12.5
D- 1.5 * 5.0 = 7.5
Therefore, ball C has the greatest momentum.
Answer:
To obtain the power, we first need to find the work made by the force.
1) To calculate the work, we need the next equation:

So the force is given by the problem so our mission is to find 'dx' in terms of 't'
2) we know that:

So we have:

Then:

3) Finally, we replace everything:

After some calculation, we have as a result that the work is:
161.9638 J.
4) To calculate the power we need the next equation:

So
P = 161.9638/4.7 = 34.46 W
Answer:
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s
Explanation:
Given;
wheel rotates from rest with constant angular acceleration.
Initial angular speed v = 0
Time t = 2.50
Distance x = 8 rev
Applying equation of motion;
x = vt +0.5at^2 ........1
Since v = 0
x = 0.5at^2
making a the subject of formula;
a = x/0.5t^2 = 2x/t^2
a = angular acceleration
t = time taken
x = angular distance
Substituting the values;
a = 2(8)/2.5^2
a = 2.56 rev/s^2
velocity at t = 2.50
v1 = a×t = 2.56×2.50 = 6.4 rev/s
Through the next 5 second;
t2 = 5 seconds
a2 = 2.56 rev/s^2
v2 = 6.4 rev/s
From equation 1;
x = vt +0.5at^2
Substituting the values;
x2 = 6.4(5) + 0.5×2.56×5^2
x2 = 64 revolutions.
it rotate through 64 revolutions in the next 5.00 s