Answer:
e)The width of I400 will be 1/4 times the width of I100.
Step-by-step explanation:
If the confidence interval is 95% = 0.95, therefore α = 1 - 0.95 = 0.05.

The width of the confidence (W) is given by the equation:
, where n is the sample size,
is the standard deviation and
is the z score of α/2
From the equation, we can see that the width is inversely proportional to the square root of the sample size.
Since nterval, I400, will be constructed using samples of size 400 from each of R and J, and the other confidence interval, I100, will be constructed using samples of size 100 from each of R and J. and all other things remain the same.
Let
be the width of I400 and
be the width of I100. Therefore:

The width of I400 will be 1/4 times the width of I100.