Answer:
N(24, 3.46)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Percentage of family homes having front poach = 50%

Sample size, n = 48
Normal approximation to the given distribution:


Thus, the distribution of single family homes is best approximated by the normal distribution N(24, 3.46) where mean is 24 and standard deviation is 3.46
8,000,000 pennies equals $80,000. 1/.05=20
20 x $80,000=$1,600,000 more that the bank was able to lend
☺☺☺☺
Tree...........................dock
.
.
.
.
.
boat
use Pythagorean Theorem to satisfy...a^2 + b^2 = c^2
200^2 + b^2 = 300^2
b^2 = 300^2 - 200^2
b^2 = 50000 (get square root of each)
b = 223.606 (rounded to the nearest tenth.... = 223.6
Answer:
He generates a random whole number from 1 to 3.
Step-by-step explanation:
Each winner has 3 possibilities, gets cotton candy, gets a shirt, or gets a keychain. We can asign each of this possibiltiies a number, 1 for cotton candy, 2 for the shirt and 3 for a keychain. So, for a simulation, its enough to take one of this whole numbers for each winner.
Answer:

Step-by-step explanation:
Linear function:
A linear function has the following format:

In which m is the slope and b is the q-intercept.
One week you charged $4 per guest and averaged 80 guests per night. The next week you charged $10 per guest and averaged 44 guests per night.
This means that we have these following points: (4,80), (10,44).
Finding the slope:
With a pair of points, the slope is given by the change in q divided by the change in p.
Change in q: 44 - 80 = -36
Change in p: 10 - 4 = 6
Slope: 
So

Finding b:
We replace one of the points. Replacing (4,80).



So
