Since we are given the density and volume, then perhaps we can determine the amount in terms of the mass. All we have to do is find the volume in terms of cm³ so that it will cancel out with the cm³ in the density. The conversion is 1 ft = 30.48 cm. The solution is as follows:
V = (14 ft)(15 ft)(8 ft)(30.48 cm/1 ft)³ = 0.0593 cm³
The mass is equal to:
Mass = (0.00118g/cm³)(0.0593 cm³)
Mass = 7 grams of HCN
Answer:

Explanation:
Force on a current carrying rod due to magnetic field is given as

here we know that
current in the rod


now magnetic force is balanced by the weight of the rod
so we will have



The car would go from zero to 58.0 mph in 2.6 sec.
Since the force on the car is constant, therefore the acceleration of the car would also be constant.
Now for constant acceleration we can use the equation of motion
Using first equation of motion to calculate the acceleration of the car
v=u+at
29=0+a×1.30 ...... Eq. (1)
Again using the first equation of motion
58=0+a*t ....... Eq. (2)
Dividing eq. (2) with equation 1
t=2×1.3
t=2.6 sec
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
Answer: SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67
Explanation:
Specific gravity = density of material/density of water
Given;
Mass of sand m = 100g
Volume of sand = volume of water displaced
Vs = 537.5cm^3 - 500 cm^3
Vs = 37.5cm^3
Density of sand = m/Vs = 100g/37.5 cm^3
Ds = 2.67g/cm^3
Density of water Dw = 1.00 g/cm^3
Therefore, the specific gravity of sand is
SG = Ds/Dw
SG = (2.67g/cm^3)/(1.00g/cm^3)
SG = 2.67
Specific gravity of the sand is 2.67