Answer:

Explanation:
According to the statement of the problems, the following identity exists:


After some algebraic handling, the ratio is obtained:


Answer:
C) 20 m/s
Explanation:
Wave: A wave is a disturbance that travels through a medium and transfers energy from one point to another, without causing any permanent displacement of the medium itself. Examples of wave are, water wave, sound wave, light rays, radio waves. etc.
The velocity of a moving wave is
v = λf ............................ Equation 1
Where v = speed of the wave, λ = wave length, f = frequency of the wave.
Given: f = 2 Hz (two complete cycles in one seconds), λ = 10 meters
Substituting these values into equation 1
v = 2×10
v = 20 m/s.
Thus the speed of the wave = 20 m/s
The right option is C) 20 m/s
Answer:
B). to the right
Explanation:
Since the direction of magnetic field is into the page
So here we know that

now the velocity is from bottom to top
so we have

now the force on the moving charge is given as

now we have


so force will be towards Right
I don’t know what the angle is in your diagram so I used the angle from the vertical.