The basis of finding the answer to this problem is to know the electronic configuration of Fluorine. That would be: <span>[He] 2s</span>²<span> 2p</span>⁵. The valence electrons, which are the outermost electrons of the atom, are the ones that participate in bonding. <em>Since the highest orbital for F is 2p, that means the highest energy occupied would be 2.</em>
In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
Given:
Mass, m = 51.1 g
Volume, V = 6.63 cm³
By definition,
Density = Mass/Volume
= (51.1 g)/(6.63 cm³)
= 7.7074 g/cm³
In SI units,
Density = (7.7074 g/cm³)*(10⁻³ kg/g)*(10² cm/m)³
= 7707.4 kg/m³
Answer: 7.707 g/cm³ or 7707.4 kg/m³
Answer:
Net ionic equation for the reaction between MgCl₂ and NaOH in water:
.
Net ionic equation for the reaction between MgSO₄ and BaCl₂ in water:
.
Explanation:
Start by finding the chemical equations for each reaction:
MgCl₂ reacts with NaOH to form Mg(OH)₂ and NaCl. This reaction is a double decomposition reaction (a.k.a. double replacement reaction, salt metathesis reaction.) This reaction is feasible because one of the products, Mg(OH)₂, is weakly soluble in water and exists as a solid precipitate.
.
MgSO₄ reacts with BaCl₂ in a double decomposition reaction to produce BaSO₄ and MgCl₂. Similarly, the solid product BaSO₄ makes this reaction is feasible.
.
How to rewrite a chemical equation to produce a net ionic equation?
- Rewrite all reactants and products that ionizes completely in the solution as ions.
- Eliminate ions that exist on both sides of the equation to produce a net ionic equation.
Typical classes of chemicals that ionize completely in water:
- Soluble salts,
- Strong acids, and
- Strong bases.
Keep the formula of salts that are not soluble in water, weak acids, weak bases, and water unchanged.
Take the first reaction as an example, note the coefficients:
- MgCl₂ is a salt and is soluble in water. Each unit of MgCl₂ can be written as
and
. - NaOH is a strong base. Each unit of NaOH can be written as
and
. - Mg(OH)₂ is a weak base and should not be written.
- NaCl is a salt and is soluble in water. Each unit of NaCl can be written as
and
.
.
Ions on both sides of the equation:
, and
.
Add the state symbols:
.
For the second reaction:
.
.
.