Answer:
The answer to your question is T1 = 384.7 °K
Explanation:
Data
Volume 1 = V1 = 45.7 l
Temperature 1 = T1 = ?
Volume 2 = V2 = 33.9 l
Temperature 2 = T2 = 12.4°C
To solve this problem use Charles' law
V1/T1 = V2/T2
T1 = V1T2/V2
-Convert temperature to °K
T2 = 12.4 + 273 = 285.4°K
-Substitution
T1 = (45.7 x 285.4) / 33.9
-Simplification
T1 = 13042.8 / 33.9
-Result
T1 = 384.7 °K
Answer:
Washing Clothes & Dissolving Sugar
Explanation:
Think about each application:
1) Washing clothes: You kind of need water to do this, or not much washing can be done.
2) Linking brake pedals to the brake pads: You don't need any liquids for this. You need solids.
3) Deodorizing a room: You would problem choose an aerosol, which is sprayed, thus a gas.
4) Carving a sculpture: You would use solid tool and a sold sculpture.
5) Dissolving sugar: You need a liquid to dissolve sugar!
6) Painting a wall: Perhaps, you COULD say that the paint is a liquid... but I'm not sure if that really counts. I believe this application would still be solids.
7) A gear for a machine is a solid!
The answer is that the mold melting point must be higher then molten glass, otherwise the mold would melt when molten glass is poured into it .
I hope this helps :)
Ans: The final volume of the balloon is 4.5 L
<u>Given:</u>
Volume of balloon inflated with 3 breaths = 1.7 L
<u>To determine:</u>
Volume of balloon after a total of 3+5 = 8 breaths
<u>Explanation:</u>
Volume of the balloon per breath = 1.7 L * 1 breath/3 breaths = 0.567 L
Final volume of balloon after 8 breaths = 0.567 L * 8 breath/1 breath
= 4.536 L