Answer:
7.93 * 10^-19 J
Explanation:
Kinetic energy of the electrons = 1/2 mv^2
Hence;
KE = 1/2 * 9.11×10^−31 (9.57×10^5)^2
KE = 4.975 * 10^-23 J
Energy of incident light = 476 * 10^3/6 * 10^23 = 79.3 * 10^-20 J
From Einstein's photoelectric equation;
KE = E - W
Where;
KE = kinetic energy of ejected electron
E = energy of incident photon
W = Work function of the metal
Hence;
W = E - KE
W = 7.93 * 10^-19 - 4.975 * 10^-23
W = 7.93 * 10^-19 J
Answer:
A. wool, silkworm, cocoon, and cellulose
Explanation:
I hope this helped!
In this question, the <span>patient needs to be given exactly 500 ml of a 5.0%. The content of the glucose should be:
</span>weight= volume * density* concentration<span>
500ml * 1mg/ml *5%= 25mg.
The </span><span>stock solution is 35%, then the amount needed in ml would be:
weight= volume * density* concentration
25mg= volume * 1mg/ml *35%
volume= 25/35%= 500/7= 71.43ml</span>
10 molecules of water are needed.
The combustion of any hydrocarbon yields water and carbon dioxide. We will now construct a balanced equation:
C₃H₈ + 5O₂ → 3CO₂ + 4H₂O
Each mole of propane requires 5 moles of oxygen.