answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SVEN [57.7K]
1 year ago
7

The price tag on a tennis ball in 1975 read $0.10, and the price tag on a tennis ball in 2005 read $1.00. The CPI in 1975 was 52

.3, and the CPI in 2005 was 191.3. Refer to Scenario 24-1. In 1975 dollars, a 1975 tennis ball cost $0.10 and a 2005 tennis ball cost: a) $0.27, so tennis balls were cheaper in 1975.b) $3.66, so tennis balls were cheaper in 1975.c) $3.66, so tennis balls were cheaper in 2005.d) $0.27, so tennis balls were cheaper in 2005.
Business
2 answers:
nika2105 [10]1 year ago
8 0

Answer:

a) $0.27, so tennis balls were cheaper in 1975.

Explanation:

formula for real price is

Real Price in year t = Nominal Price in year t × Adjustment factor

Adjustment factor is measured using the CPI values.

Real Price in year t = Nominal Price in year t × <u>CPI in base year</u>

                                                                             CPI in year t

 Real Price in year 2005 = Nominal Price in year 2005 × <u>CPI in 1975</u>

                                                                                              CPI in 2005

                     = 1 × <u>52.3</u>

                             191.3

                  = 0.27 = $0.27

The real price of tennis balls in 1975 was $0.10

Therefore, tennis balls were cheaper in 1975.

option a is correct

erma4kov [3.2K]1 year ago
5 0

Answer:

a) $0.27, so tennis balls were cheaper in 1975.

Explanation:

This is a question that has to do with the time value of money & includes accounting for inflation.

Let's list out the given parameters us:

Nominal price (1975) = $0.10, CPI (1975) = 52.3, Nominal price (2005) = $1.00, CPI (2005) = 191.3

We want to know how much the tennis ball cost in 1975 dollars, hence, we make 1975 our base year. The calculation follows below:

Real price (2005) = Nominal price (2005) * CPI (1975) ÷ CPI (2005)

Real price (2005) = 1.00 * 52.3 ÷ 191.3

Real price (2005) = $0.2734

Real price (2005) = $0.27

The calculation reveals to us that a 2005 tennis ball cost $0.27 (in 1975 dollars). Which means that a tennis ball in 2005 is more costly than it did in 1975.

Hence, option A is the correct answer

You might be interested in
Below is a set of projects aimed at cleaning up a city's recreational areas.
Andru [333]

Answer:

North Park $13,000 $16,000 N

Upper River Beach 6,000 8,000  Y

South Shore 29,000 30,000  Y

Green Creek 900 1,300 N

Explanation:

The cleanup will happen in the area where the marginal benefit is more than the marginal cost. the North park will not be cleaned up. River beach will be cleaned Up. South shore will be cleaned up. Green creak will not be cleaned up.

3 0
1 year ago
What is a work breakdown structure? A list of the activities making up the higher levels of the project A definition of the hier
Anna35 [415]
A definition of the hierarchy of project tasks subtasks and work packages
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
TechPro offers instructional courses in e-commerce website design. The company holds classes in a building that it owns.
myrzilka [38]

Answer:

1. fixed and indirect

2. variable and direct

3. variable and direct

4. fixed and indirect

5. fixed and indirect

6. variable and direct

Explanation:

<u>Fixed and variable costs</u>

A fixed cost is expected to be constant for a short term period whilst a variable cost is expected to vary in direct proportion to the number of units produced in this case it is the individual classes.

Depreciation expense on classroom building and on computers is a fixed cost that is expected to remain constant and the instructor wage varies with the number of classes thus a variable cost.

<u>Direct and Indirect costs</u>

A direct cost can be directly traced to the cost object by observation whist the indirect cost can not be directly traced on a cost object.

The instructors wage is a direct cost, his effort is seen with the success of the classes whist the depreciation expenses are indirect costs.

4 0
1 year ago
Orlando Builders Inc. issued a bond with a par value of $1,000, a coupon rate of 9.00% (semiannual coupon), and a yield to matur
Rudik [331]

Answer:

Price of bond = $1,365.54

Explanation:

<em>The value of the bond is the present value (PV) of the future cash receipts expected from the bond. The value is equal to present values of interest payment plus the redemption value (RV).  </em>

Value of Bond = PV of interest + PV of RV  

The value of bond for Orlando Builders Inc.  can be worked out as follows:  

Step 1  

PV of interest payments  

Semi annul interest payment  

= 9% × 1000 × 1/2 = 45  

Semi-annual yield = 5.80%/2 = 2.9 % per six months  

Total period to maturity (in months)  

= (2 × 19) = 38  periods  

PV of interest =  

45 × (1- (1+0.029)^(-21)/0.029)= 1028.087

Step 2  

PV of Redemption Value  

= 1000 × (1.029)^(-19×2) =337.45

Price of bond  

= 1028.08 + 337.45 =1365.54

Price of bond = $1,365.54

7 0
2 years ago
Contribution Margin Variance, Contribution Margin Volume Variance, Market Share Variance, Market Size Variance Sulert, Inc., pro
DiKsa [7]

Answer:

1. Market share variance= $65,903(Unfavorable)

2. Market size variance= $36,613(favourable)

Check attachment for the table

5 0
1 year ago
Other questions:
  • A company is creating three new divisions and seven managers are eligible to be appointed head of a division. How many different
    9·1 answer
  • Suggestive selling, accepting credit cards as payment, and expanding operating hours to 24 hours are strategies used by the fast
    13·1 answer
  • If a population consists of the positive even numbers through 30 aqnd if A= (2,6,12,24), what is A?
    12·1 answer
  • Littleton Books has the following transactions during May. May 2 Purchases books on account from Readers Wholesale for $4,200, t
    5·1 answer
  • Flapper Jack's Pancake Restaurants Inc. sells franchises for an initial fee of $36,000 plus operating fees of $500 per month. Th
    9·1 answer
  • McCann Co. has identified an investment project with the following cash flows.
    5·1 answer
  • Firms such as IKEA and The Home Depot are known for their use of __________ because they set reasonably low prices but still off
    7·2 answers
  • Joshua borrowed $500 on January 1, 2017, and paid $25 in interest. The bank charged him a service charge of $15. He paid it all
    14·1 answer
  • "I am extremely disappointed with the performance on our account over the last month. Lead volume has dropped, yet the total mon
    8·1 answer
  • Donny, of Donny's Doughnuts, bakes and sells 100 dozen doughnuts a day using one mixer and one fryer. His rival, Sunshine, of Su
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!