The equation correctly modeled would be
1000+.02t = 15000
Using the given formula T = LS
And given the time is 3 minutes (3 x 60 = 180 seconds)and the speed is 4-1/2 inches per second:
180 = L x 4-1/2
Solve for L by dividing both sides by 4-1/2:
L = 180 / 4-1/2
L = 40
The length should be 40 inches.
Answer:
(a)
A to B to C =40 yards
(b)
w<40
Step-by-step explanation:
We are given
The distance between point A and point B is 15 yards
AB=15 yards
The distance between point B and point C is 25 yards
BC=25 yards
(a)
A to B to C = AB+BC
A to B to C =15+25
A to B to C =40 yards
(b)
direct distance between A to C or AC
It must be less than distance between A to B to C
AC< AB+BC
AC< 15+25
AC< 40 yards
w<40
In your problem:
p = 18.3% = 0.183
n = 130
The standard error can be calculated by the formula:
SE = √[p · (1 - p) / n]
= √[0.183 · (1 - 0.183) / 130]
= 0.0339
The standard error of the proportion is 0.034.