Answer:
Yes
Explanation:
Given:
- Coupon rate = 9%, because it pays the coupon semiannually, so
=> Coupon payment = 1000*9%/2 = 45
- Current market rate, YMT= 10%
So the current value of bond is:
C(1- (1+r)^(-n)/r + F/(
<=>45(1 - (1+0,1)^(-7/0.1)) + 1000(1+0,1)^7
<=> C = $951
So she will buy the bonds at the offered price 943.22 because it is smaller than $951
Answer:
1) d. $175,000
2) b. $156,250
Explanation:
1. The computation of net income for 20X9 under the treasury stock method is shown below:-
Net income for 20X9 under the treasury stock method = Janet Operating income + Slider operating income
= $100,000 + $75,000
= $175,000
2. The computation of income assigned to the controlling interest for 20X9 is shown below:-
income assigned to the controlling interest for 20X9 = Janet Operating income + (Slider operating income × Remaining percentage)
= $100,000 + ($75,000 × 75%)
= $100,000 + $56,250
= $156,250
Therefore we have applied the above formulas.
Just by looking at the answer you can take out D because C already offers no tax and 5% off, do C is better than D, so we only have to do t math for A, B, and CA is 800 plus tax, with $75 back800×1.05 (because it's 5% tax) -75 =$765B is 800×.90 (because 10% off means he's paying 90%)×.05=$756C is 800×.95 (because 5% off means he's paying 95%) =760A=765B=756C=760So B is the best deal
:)
Answer:
The answer is: Mel´s Diner is engaging in a Niche Marketing Strategy
Explanation:
A niche marketing strategy takes place when you concentrate all your marketing efforts on an specific and well defined segment of the population.
Mel´s Diner is differentiating themselves form all the other restaurants in their area by offering vegan and vegetarian dishes.