Answer:The atoms in a solid .
remain in fixed position
The arrangement of atoms in a solid causes it to have a definite .
shape and value
Solids in which the atoms have no particular order or pattern are called solid
noncrystalline
Explanation:
Answer:
The force applied on the big piston is 1306.67 N
Explanation:
Given;
force applied on small piston, F₁ = 200 N
diameter of the small piston, d₁ = 4.37 cm
radius of the small piston, r₁ = d₁/2 = 2.185 cm
Area of the small piston, A₁ = πr₁² = π(2.185 cm)² = 15 cm²
Area of the big piston, A₂ = 98 cm²
The pressure of the piston is given by;

Where;
F₂ is the force on big piston

Therefore, the force applied on the big piston is 1306.67 N
Answer:
178200
g mile pounds
Explanation:
Work= Force * Distance= Fh
F=ma=mg where m is mass and g is acceleration due to gravity
Work= 165 pounds *g* 1080 m= 178200
g mile pounds
Answer:
Explanation:
angular momentum of the putty about the point of rotation
= mvR where m is mass , v is velocity of the putty and R is perpendicular distance between line of velocity and point of rotation .
= .045 x 4.23 x 2/3 x .95 cos46
= .0837 units
moment of inertia of rod = ml² / 3 , m is mass of rod and l is length
= 2.95 x .95² / 3
I₁ = .8874 units
moment of inertia of rod + putty
I₁ + mr²
m is mass of putty and r is distance where it sticks
I₂ = .8874 + .045 x (2 x .95 / 3)²
I₂ = .905
Applying conservation of angular momentum
angular momentum of putty = final angular momentum of rod+ putty
.0837 = .905 ω
ω is final angular velocity of rod + putty
ω = .092 rad /s .
Specific Gravity of the fluid = 1.25
Height h = 28 in
Atmospheric Pressure = 12.7 psia
Density of water = 62.4 lbm/ft^3 at 32F
Density of the Fluid = Specific Gravity of the fluid x Density of water = 1.25 x 62.4
Density of the Fluid p = 78 lbm/ft^3
Difference in pressure as we got the differential height, dP = p x g x h dP = (78 lbm/ft^3) x (32.174 ft/s^2) x (28/12 ft) [ 1 lbf / 32.174 ft/s^2] [1 ft^2 /
144in^2]
Difference in pressure = 1.26 psia
(a) Pressure in the arm that is at Higher
P = Atmospheric Pressure - Pressure difference = 12.7 - 1.26 = 11.44 psia
(b) Pressure in the tank that is at Lower
P = Atmospheric Pressure + Pressure difference = 12.7 + 1.26 = 13.96psia