The journal entry to be made to accrue wages expense at September
30 would be:
(Computation for the accrued salaries: 35,000/5 = 7,000 x 3
= 21,000)
Debit
Salaries and Wages Expense 21,000
Credit
Salaries and Wages Payable 21,000
At the next payday which is October 2, the entry would be:
Debit
Salaries and Wages Payable 21,000
Salaries and Wages Expense 14,000
Credit
Cash 35,000
Answer:
= $52.78 per share
Explanation:
<em>The value of a business can be determined using the free cash flow model. According to this model, the value of a firm is is the present value of its free cash flow discounted at the weigthed average cost of capital (WACC.)</em>
<em>The value of equity is the value of firm less value of other instruments (e.g debt and preferred stocks)</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt </em>
We can work out the the value per share using the steps below:
<em>Step 1</em>
<em>Calculate the total value of the firm</em>
Value of firm = 27.50/(0.1-0.07)
= $916.66 million
<em>Step 2</em>
<em>Calculate the value of equity</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt</em>
= $916.66 million - $125.0 million
=791.666 million
<em>Step 3</em>
<em>Calculate the value per share</em>
Value per share = Value of equity/ units of common stock
=$791.666 million/15 million units
= $52.78 per share
Snellen chart is an eye chart that can be used to measure visual acuity by determining the level of visual detail that a person can discriminate. The newborn's vision is estimated to be 20/200 on the Snellen eye examination chart. This means the new born can see at 20 feet what a normal adult can see at 200 feet.
Answer and Explanation:
The effect of undervaluation of Inventory is shown below:-
Inventory Understated = Inventory counted + Correct value of inventory
= $545,000 - $554,000
= $9,000
Now, the effect of undervaluation of Inventory is
Cost of goods overstated by $9,000
Net income understated by $9,000
Retained earning understated by $9,000
Assets (Current assets - Inventory) understated by $9,000
Answer:
The answer is 8%
Explanation:
Remember the formula of simple interes is
Total Interest = Amount(Capital) x interest rate x time
in this case
(35.000-25.000) = 25.000 x i x 5 years
10.000/25.000 / 5 = i
0,08= i
8% = i