The best and most correct answer among the choices provided by your question is the third choice or letter C.
The best model of a water <span>molecule would be: </span><span>Two small, plastic balls attached to a larger plastic ball by toothpicks</span>
I hope my answer has come to your help. Thank you for posting your question here in Brainly. We hope to answer more of your questions and inquiries soon. Have a nice day ahead!
Answer:
145 hours
Explanation:
Since one hour of riding a bicycle takes up 505 kcal of energy. It is also stated that one gram of body fat is equal to 7.70 kcal. Also, it is given that 1 pound of body fat is equal to 454 g.
Hence;
1 Ib= 454 g
21 Ib= 21 × 454/1 = 9534 g
But
1g of body fat = 7.70kcal
9534 g of body fat = 9534 × 7.70 kcal/1 = 73411.8 kcal
If 505 kcal is lost in 1 hour
73411.8 kcal is lost in 73411.8 kcal × 1hour/505k cal = 145 hours
Answer:
2Sb^(+3) (aq) + 3S^(-2) (aq) = Sb_2•S_3
Explanation:
First of all, let us balance the equation to give;
2Sb(OH)3 (s) + 3Na2S (aq) = Sb2S3 + 3NaOH
Now, we can observe the presence of positive Sodium ions (Na+) and negative hydroxyl ions (OH-) on both left and right sides of the equation.
Now, the two ions will cancel out. These ions are not really involved in the overall reaction and thus do not require being written in the overall equation. Hence, the overall net ionic reaction can now be written as:
2Sb^(+3) (aq) + 3S^(-2) (aq) = Sb_2•S_3
Answer:
1.1
Explanation:
density= 1.1g/cm3 there are 1.1 grams per cubic cm