Given: C= 81.70% = 81.70g
H = 18.29% = 18.29g
<span>The number of moles is given by: n= Given mass (m)/Molar Mass (M)
</span>M of C = 12 g/mol
M of H = 1 g/mol
Thus, the number of moles of carbon = 81.70g / 12gmol= 6.83moles
and, the number of moles of hydrogen = 18.29/1g/mol = 18.29 moles
The ration of C moles with hydrogen :
H:C = 18.29moles/6.83moles= 2.67 ≈3
Thus, the empirical formula is C3H8
Answer : The correct chemical reaction within the galvanic cell is,
(3) 
Explanation :
Galvanic cell : It is defined as a device which is used for the conversion of the chemical energy produces in a redox reaction into the electrical energy. It is also known as the electrochemical cell.
The redox reaction occurs between the nickel and cadmium.
In the galvanic cell, the oxidation occurs at an anode which is a negative electrode and the reduction occurs at the cathode which is a positive electrode.
The balanced two-half reactions will be,
Oxidation half reaction : 
Reduction half reaction : 
Thus the overall reaction will be,

Hydrogen bonds are approximately 5% of the bond strength of covalent C-C or C-H bonds.
Hydrogen bonds strength in water is approximately 20 kJ/mol, strenght of carbon-carbon bond is approximately 350 kJ/mol and strengh of carbon-hydrogen bond is approximately 340 kJ/mol.
20 kJ/350 kJ = 0,057 = 5,7 %.
Answer:- 6984 kJ of heat is produced.
Solution:- From given information, 1367 kJ of heat is produced by the combustion of 1 mole of ethanol. We are asked to calculate the heat produced by the combustion of 235.0 g of ethanol.
Let's convert given grams to moles and multiply by the heat produced by one mole of ethanol to get the total heat produced. Molar mass of ethanol is 46 grams per mole. The set will be:

= 6984 kJ
So, 6984 kJ of heat is produced by the combustion of 235.0 g of liquid ethanol.
Thee question is incomplete; the complete question is;
Which elements do not strictly follow the octet rule when they appear in the Lewis structure of a molecule?
Select one or more:
A: Chlorine
B: Carbon
C: Hydrogen
D: Sulfur
E: Fluorine
F: Oxygen
Answer:
chlorine
sulphur
Explanation:
The octet rule states that, for atoms to be stable, they must have eight electrons on their outermost shells.
This rule is not strictly followed by some elements such as sulphur and chlorine. The atoms of these elements can sometimes expand their octet by utilizing the d-orbitals found in the third principal energy level and beyond.
These leads to formation of compounds in which the central atom has more than eight electrons in its outermost shell.