Answer:
<em>The 99% of confidence limits for the proportion that plan to vote for the incumbent.</em>
<em>(0.6473 ,0.7527)</em>
Step-by-step explanation:
<u>Explanation</u>:-
Given data the election of a local construction union involves 2,000 union members. Among them, 500 members are randomly selected.
Given large sample size 'N' = 2000
<em>Given sample size 'n' = 500</em>
<em>Given data Of the 500 surveyed, 350 said they would vote for the incumbent.</em>
<em>The sample Proportion </em>
<em> </em>
<em></em>
q = 1-p = 1 - 0.7 = 0.3
<u>Confidence intervals</u>:-
<em>The 99% of confidence intervals are determined by</em>
<em></em>
<em></em>
<em>The z- score of 0.99 level of significance =2.576</em>
<em></em>
<em></em>
on using calculator, we get
(0.7 - 0.0527 ,0.7+0.0527)
(0.6473 ,0.7527)
<u><em>Conclusion:-</em></u>
<em>The 99% of confidence limits for the proportion that plan to vote for the incumbent.</em>
<em>(0.6473 ,0.7527)</em>