<span><span>-2-2 + 2 = 0(-2, 0)</span><span>-1-1 + 2 = 1(-1, 1)</span><span>00 + 2 = 2(0, 2)</span><span>11 + 2 = 3(1, 3)</span><span>22 + 2 = 4<span>(2, 4)</span></span></span>
Answer:
Height of the kite from the ground is 29.2 feet.
Step-by-step explanation:
For better explanation of the solution, see the figure attached :
The angle formed by the height of kite to that of the surface of the ground is right angle.
⇒ m∠ABC = 90°
Let angle of elevation be θ
Now, to find height of the kite : find length of AB
In right angled triangle ABC , using tan rule, we have
Hence, Height of the kite from the ground is 29.2 feet.
Answer:
They are perpendicular lines
Step-by-step explanation:
If one line has slope -8 and the other one has slope 1/8, they must be perpendicular to each other because the condition for perpendicular lines is that the slope of one must be the "opposite of the reciprocal of the slope of the original line."
the opposite of -8 is 8 , and the reciprocal of this is 1/8
The refrigerant can hold 1.92 ft³
Step-by-step explanation:
The formula to apply is that of volume
v=π *r²*h where v is volume, r is radius of cylindrical object and h is height of tubing
Finding volume of using outside diameter
v=π*7/16*7/16*12
v=49/64 *3/1 *3.14
v=7.22 ft³
Volume using inside diameter
v=π*r²*h
v=3.14*3/8*3/8*12
v=5.30 ft³
Volume the refrigerant can hold is;
7.22-5.30 = 1.92 ft³
Learn More
Volume of a cylindrical object:brainly.com/question/2665971
Keywords :conditioning,system,roll,copper tubing,refrigerant
#LearnwithBrainly
Answer:
Days- 9
Hours- 208
Minutes- 12,459
Step-by-step explanation:
For minutes,
747,533 ÷ 60 = 12,458.883 ≈ 12,459 minutes
For hours,
60 minutes to pass an hour so, 60 × 60 = 3600 minutes
747,533 ÷ 3600 = 207.648 ≈ 208 hours
For days,
1 day = 24 hours
1 hour = 3600 beats
24 × 3600 = 86400
747,533 ÷ 86400 = 8.652 ≈ 9 days