Answer:
6 knots
Step-by-step explanation:
Let the speed be v knots
then time taken to cover 500 M = 500 / v hrs
fuel consumption /hr = 216 + 0.5v^3
let F be the fuel consumption for trip
= [500/v][216 + 0.5v^3]
= 500[216/v + 0.5v^2]
dF/dv = 500[ - 216/v^2 + v]
d^2F/d^2v = 500[432/v^3 + 1] , i.e. +ve
so setting dF/dv will give a minima
500[ -216/v^2 + v] = 0
or v = 216/v^2
or v^3 = 216
solving, we get v = [216]^(1/3) = 6 knots
$0.44 just had this question on Apex Financial Literacy
Answer: The correct option is ΔABC ≅ ΔFED by SAS
Step-by-step explanation:
Looking at the given diagram,
Side AC = Side DF = 3.2
Side AB = Side FE = 4 units
Angle A = angle F = 72 degrees
Since two sides and one angle are equal, then triangle FED = triangle ABC by SAS(side angle side)
This makes the ratios possible
AB/FE = AC/DF
The HL given means hypotenuse leg. It will not hold because the triangles are not right angle triangles.
Answer:
50
Step-by-step explanation:
*cough* Should've taken notes *cough*