Answer:
D
Explanation:
pressure change have nothing to do with the spontaneity.
Entropy change , enthalpy change , temperature have roles in deciding spontaneity.
Answer:
-4500 N
Source: Brainly
The police officer must be angry 0_0
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)
Answer:
1)

2)

Explanation:
<u>Projectile Motion</u>
When an object is launched near the Earth's surface forming an angle
with the horizontal plane, it describes a well-known path called a parabola. The only force acting (neglecting the effects of the wind) is the gravity, which acts on the vertical axis.
The heigh of an object can be computed as

Where
is the initial height above the ground level,
is the vertical component of the initial velocity and t is the time
The y-component of the speed is

1) We'll find the vertical component of the initial speed since we have not enough data to compute the magnitude of 
The object will reach the maximum height when
. It allows us to compute the time to reach that point

Solving for 

Thus, the maximum heigh is

We know this value is 8 meters

Solving for 

Replacing the known values


2) We know at t=1.505 sec the ball is above Julie's head, we can compute




You will have to use this formula:

Final Velocity (V) = 4m/s
Initial Velocity (Vo) = 8m/s
Acceleration (a) = ? m/s^2
Time (t) = 2 secs
Then:
-> 4 = 8 + a x 2
-> 4 - 8 = 2a
-> -4 = 2a
-> a = -4/2
-> a = -2 m/s^2
Ps: It's value is negative because the she was in retrograde motion.
Answer: Her acceleration is -2 m/s^2.