When resistors are connected in series, they act like
a single resistor whose resistance is their sum.
100 ohms and 400 ohms, connected in series, look like
a single resistor of 500 ohms.
Current = (voltage) / (resistance)
= (60 volts) / (500 ohms) = 0.12 A.
________________________
<span>
Current is measured by connecting a meter in series
with an energized component. In other words, a break
is made in the circuit, the meter is connected in the break,
and the current to be measured literally flows through the meter.</span>
The Second Law of Thermodynamics states that the state of entropy of the entire universe, as an isolated system, will always increase over time.
Take that as you will
Most likely they would stick together and keep moving together
Answer:
= 3289.8 m / s
Explanation:
This exercise can be solved using the definition of momentum
I = ∫ F dt
Let's replace and calculate
I = ∫ (at - bt²) dt
We integrate
I = a t² / 2 - b t³ / 3
We evaluate between the lower limits I=0 for t = 0 s and higher I=I for t = 2.74 ms
I = a (2,74² / 2- 0) - b (2,74³ / 3 -0)
I = a 3,754 - b 6,857
We substitute the values of a and b
I = 1500 3,754 - 20 6,857
I = 5,631 - 137.14
I = 5493.9 N s
Now let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp = m
- m v₀o
I = m
- 0
= I / m
= 5493.9 /1.67
= 3289.8 m / s
Ans: Dilute the solution
Explanation:
To decrease the over-saturation, dilute the solution. Dilution<span> is the process of decreasing the solute's concentration in the </span>solution. It is<span> usually done by mixing with more solvent. In other words, to </span>dilute<span> a </span>solution<span> means to add more solvent without the addition of more solute.</span>